PRZYJĘCIE DO HOSTELU HOSPICYJNEGO
O przyjęcie do Hostelu hospicyjnego ubiegać się można po spełnieniu następujących warunków:
a) posiadanie dokumentacji osobistej (dowód osobisty i inne) oraz niezbędnej dokumentacji medycznej,
b) wskazanie adresu z numerem telefonu lekarza pierwszego kontaktu,
c) wskazanie adresu z numerem telefonu zakładu, który będzie świadczył usługi pogrzebowe,
d) uregulowana sytuacja w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego,
e) przyjazd we wcześniej uzgodnionym terminie,
f) wniesienia opłaty zgodnej z cennikiem.
Decyzję o przyjęciu podejmuje Dyrektor Placówki lub Z-ca Dyrektora ds. Hospicjum Stacjonarnego.
POBYT W HOSTELU HOSPICYJNYM
Uczestnicy Hostelu hospicyjnego są zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania następujących norm:
-
Utrzymywanie abstynencji od leków, narkotyków, alkoholu oraz innych środków i substancji zmieniających stan świadomości, przyjmowanie jedynie leki podawane przez personel medyczny.
-
Powstrzymywanie się od jakichkolwiek form przemocy fizycznej oraz psychicznej.
Naruszenie tych zasad jest równoznaczne z rozwiązaniem porozumienia i wypisaniem z Hostelu hospicyjnego bez zwrotu wpłaconych środków finansowych.
Uczestników programu obowiązują poza tym następujące normy:
-
Pobyt w Hostelu hospicyjnym związany jest z przyjęciem współodpowiedzialności za funkcjonowanie wszystkich jego mieszkańców oraz ze współpracą w tym zakresie z zespołem terapeutycznym Placówki.
-
Przebywający w Hostelu hospicyjnym zobowiązani są do przestrzegania czystości, estetyki, higienicznego trybu życia oraz utrzymywania porządku i czystości w pomieszczeniach indywidualnych i ogólnodostępnych.
-
W Hostelu hospicyjnym obowiązuje zasada oszczędności (dotycząca np. światła, środków czystości i dbania o wyposażenie) oraz zasada poszanowania każdej własności – Placówki i prywatnej.
-
Za straty i zniszczenia materialne odpowiada finansowo ich sprawca. W przypadkach niejednoznacznych decyzję o odpowiedzialności podejmuje Dyrektor Placówki lub Kierownik Oddziału.
-
Uczestnik Hostelu hospicyjnego zobowiązuje się do posiadania własnych leków, środków pielęgnacyjnych oraz rzeczy osobistych. Kosz na brudną bieliznę musi być zamykany, opróżniany minimum 2x w tygodniu.
-
Uczestnik Hostelu hospicyjnego zobowiązuje się do uiszczania na rzecz Domu Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II opłaty tytułem częściowego zwrotu kosztów poniesionych przez Placówkę za jego pobyt, pielęgnację, opiekę oraz wyżywienie. Opłata ta może być jednostronnie zmieniona przez Placówkę w przypadku wzrostu cen pobytu i wyżywienia uczestnika programu. Za usługi rehabilitacyjne obowiązuje dodatkowa opłata wg. cennika usług za rehabilitację i odbywa się w dni ustawowo pracujące, zgodnie z zawartym porozumieniem z fizjoterapeutą. Uiszczanie płatności za pobyt, rehabilitację i wyżywienie odbywa się z góry do 10 dnia każdego miesiąca kalendarzowego. Decyzję o indywidualnej zmianie terminu płatności podejmuje Dyrektor Placówki.
-
Osoby nowo przyjęte zobowiązane są do wniesienia opłaty, o której mowa wyżej, z góry za pierwszy miesiąc pobytu.
-
Czas pobytu w Hostelu hospicyjnym określony zostaje w chwili przyjęcia.
-
Placówka nie bierze odpowiedzialności finansowej za ewentualne zaginięcie, zniszczenie lub uszkodzenie rzeczy pozostawionych przez osoby przebywające w Hostelu hospicyjnym a nie przekazanych rodzinie lub do depozytu Placówki.
-
Pracownicy Placówki mają prawo wejścia do pokojów hostelowych niezależnie od pory dnia i nocy.
-
Na wszystkie wyjścia, bądź przepustki związane z zamiarem pozostania poza Hostelem hospicyjnym należy uzyskać zgodę pracowników Placówki. Zgodę taką należy także uzyskać na wszystkie wyjścia poza obręb Placówki.
-
Gości obowiązują takie same normy, jak mieszkańców Hostelu hospicyjnego, przy czym moralną i finansową odpowiedzialność za ich pobyt ponosi osoba zapraszająca.
-
Goście, którzy przybyli do Placówki po raz pierwszy, mogą wejść na piętro Hostelu hospicyjnego jedynie w towarzystwie osób zapraszających. Są oni zobowiązani do wpisania się do rejestru gości.
-
Palenie papierosów możliwe jest wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.
-
Wobec osób naruszających te postanowienia regulaminu, które nie są obłożone rygorem usunięcia z Hostelu hospicyjnego, znajduje zastosowanie przepis Kodeksu Cywilnego.
-
Ostateczne decyzje o konsekwencjach wobec osób naruszających zasady pobytu i w innych istotnych dla uczestników programu sprawach podejmuje Dyrektor Placówki.
Obowiązki Domu Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II w razie śmierci pacjenta przebywającego na Hostelu hospicyjnym
1.W razie śmierci pacjenta w Hostelu hospicyjnym, pielęgniarka dyżurna powiadamia natychmiast lekarza pierwszego kontaktu, który stwierdza zgon, oraz rodzinę i wskazany przy przyjęciu do Hostelu przez chorego lub jego rodzinę zakład pogrzebowy.
2. Wszystkie czynności przy zmarłym wykonywane są z zachowaniem powagi i poszanowania godności osobistej zmarłego i jego rodziny.
3. Wszystkie czynności prawne przynależne w stosunku do zwłok pacjentów zmarłych w Hostelu hospicyjnym i inne czynności wskazane przez upoważnione organy administracji państwowej wynikające z obowiązujących przepisów prawa, świadczy w zastępstwie Hostelu hospicyjnego zakład pogrzebowy, o którym mowa w ust. 1.
Zgon pacjentów z Hostelu hospicyjnego stwierdza lekarz rodzinny lub lekarz Pogotowia Ratunkowego.